Jak zrobić EKSPERYMENT? Hodowla mikroorganizmów w domu!

 • Opublikowany 18 dni temu

  emce□emce□

  Trwanie: 12:28

  Jak wykonać eksperyment naukowy i prawidłowo zapisać jego wyniki? W odcinku pokazujemy jak używać karty eksperymentu (linki do ściągnięcia: ibb.co/gUM5KK oraz ibb.co/mM15KK ) Omawiamy poszczególne etapy i realizujemy badanie! W warunkach domowych przygotowaliśmy pożywkę do hodowli mikroorganizmów (z rosołu!) i zobaczyliśmy, co udało się wyhodować z naszych dłoni.
  Wspominamy również, że bakterie i spółka wcale nie są takie złe, jak się je czasem maluje. :)
  Mamy też dla Was konkurs, w którym są do wygrania 3 urządzenia wielofunkcyjne HP Ink Advantage 3785 - takie same, jakie użyliśmy w odcinku. Zadanie polega na tym, abyście opisali w komentarzach na PLfilm pod tym filmem, Wasz pomysł na eksperyment. Ujmijcie pomysł jak najkrócej, najlepiej w jedynym zdaniu.
  Na Wasze odpowiedzi czekamy do 10 października do godziny 14.00. Nagrodzimy 3 osoby z najciekawszymi pomysłami. Powodzenia!
  Tu możecie ściągnąć kartę eksperymentu:
  ibb.co/gUM5KK oraz ibb.co/mM15KK
  Tu nasza wypełniona karta z doświadczenia z mikrobami:
  ibb.co/iArNYe oraz ibb.co/fq1d6z
  Partnerem materiału jest HP. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym urządzeniu kliknijcie w link: bit.ly/2xaB0xm
  Źródła:
  - N. Fierer, M. Hamady, C. L. Lauber, R. Knight, The influence of sex, handedness, and washing on the diversity of hand surface bacteria, PNAS, www.pnas.org/content/early/2008/11/12/0807920105
  - pl.wikipedia.org/wiki/Szczep_121
  - K Kashefi,DR Lovley, Extending the upper temperature limit for life, „Science” science.sciencemag.org/content/301/5635/934
  - E. Yong, Mikrobiom, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

  emce  emce2  emce kwadrat  eksperyment  mikroby  mikroorganizmy  bakterie  ręka  odcisk ręki  odcisk  odcisk dłoni  dłoń  doświadczenie  hodowla mikroorganizmów w domu  jak zrobić eksperyment?  hipoteza  hipoteza badawcza  jak zrobić doświadczenie  pożywka do hodowli  pożywka  pożywka dla bakterii  pożywka dla mikrobów  film popularnonaukowy  kanał popularnonaukowy  szalki  petriego  

emce□
emce□

Konkurs został rozstrzygnięty. Wybrane przez nas komentarze możecie zobaczyć na naszej karcie społeczności. Było bardzo trudno zdecydować, ponieważ napisaliście naprawdę dużo mega ciekawych pomysłów. Gratulujemy! :)

11 dni temu
Famepek
Famepek

1:37 Dużego garanka

Dzień temu
Oskar Swat
Oskar Swat

A czy byś mogła zbadać czemu odczuwamy smutek nieoczekuj pominę czegoś wielkiego bo mam 8lat

Dzień temu
Madiś
Madiś

Chce zbadać dlaczego masa nirniutonowsaka jet takiej konsystecji ponieważ. . nudzi mi siebpolekcjach xd

Dzień temu
_ lesiaczek_
_ lesiaczek_

Też mam taką bluzkę💕

Dzień temu
Dawid Niepsuj
Dawid Niepsuj

Czy zrobisz koszulke z bakteri

2 dni temu
Natasza Sobczak
Natasza Sobczak

CZY TY MASZ OBRĄCZKĘ!!!!????💍

3 dni temu
Igor Wyszomierski
Igor Wyszomierski

Ja chcialbym opracowac gdzie i ile oraz w jakim odstepie czasu powstaja/zgromadzaja sie bakterie np: czy szyncirj zgromadzaja sie na klozrcie czy na telefonie oraz duzo innych propozycji biore udzial w konkursie. Jesli wygram napewno urzqdzenie wielofunkcyjnie mie pojdzie na marne!, oczywiscie po wygraniu tego urzadzenia, to wroce tu po udanym eksperymecjie o ktorym wspominalem wczesniej 😁

4 dni temu
by xCendyxX
by xCendyxX

Czemu zęby nie powinno wyrywać?

5 dni temu
Taka Panda
Taka Panda

Historia wewnętrzna☺️ fajna książka z genialnymi obrazkami❤️❤️❤️

6 dni temu
Filip Rdzeń
Filip Rdzeń

Zacznij nagrywać ASMR prosze!!!

6 dni temu
Clickbait.
Clickbait.

Wystarczy nie myć rąk przez tydzień

6 dni temu
Chomikowo
Chomikowo

a mozna je hodowac tak przez lata? Jak ptaszniki lub jaszczurki? prosze o odpowiedz :)

8 dni temu
Blaise Pascal
Blaise Pascal

Po tym odcinku zainspirowałaś mnie do umycia naczyń, ostatnio w nocy obudził mnie dziwy dźwięk silnikowy, teraz wiem że cywilizacja autorsko zwana "zlewoanami" odpaliła swój pierwszy program kosmiczny i zmierzali ku sufitowi odpalić grzyba bilogicznego potocznie nazywanego na śląsku "pleśniokiem na ścianie" w celu kolonizacji i mianowania siebie cywilizacją globalną. Szczerze to nienawidzę zmywać naczyń i poczekałbym jeszcze chwilę, ale od kiedy zaczęli bombardować okoliczne meble antymaterią, to uznałem, że czas najwyższy na masową zagładę.

8 dni temu
Tchorg
Tchorg

Przydała by się wam Lama UV żeby wysterylizować powietrze. Pozamykać okna, sprawdzić żeby nie było przeciągów, i zostawić ją włączoną, zależy od mocy, ale im dłużej tym lepiej, oczywiście się pozbyć rzeczy narażonych na UV. Można też robić to pod lampą UV ale kominiarka i okulary wskazane, oczywiście krótki rękawek też nie jest polecany :D.

9 dni temu
l BaoBao l
l BaoBao l

Koszmar dla pedantów

9 dni temu
Tomasz Katana
Tomasz Katana

moja koleżanka ma takom bluzke

9 dni temu
Monika Miarka
Monika Miarka

czemu masz renke hłopaka ;)

9 dni temu
GabrielXD
GabrielXD

Em Z Jakiego Kraju Jesteście?

10 dni temu
Mateusz Jurkowski
Mateusz Jurkowski

Uwielbiam naukę 😁

10 dni temu
Oliwer Spiżewski
Oliwer Spiżewski

Kto wygrał?

10 dni temu
Marek
Marek

Sam alkohol etylowy jest mało skuteczny do dezynfekcji ja używałem płynu desprej dostępny w sklepach z wyposażeniem medycznym i nigdy nie miałem problemu z zakażeniem, no i pożywkę bym zrobił w garnku ciśnieniowym gdzie temperatura dochodzi do 120st.C, żeby zniszczyć formy przetrwalnikowe. Podczas dezynfekcji też przydałoby się ubrać maskę żeby nie dmuchać skażonym powietrzem wszędzie wokół ;)

10 dni temu
Oliwer Spiżewski
Oliwer Spiżewski

U mnie na społeczności nic nie ma, czy mógłby ktoś napisać kto wygrał?

11 dni temu
Zuza B.
Zuza B.

Jak masz na imię

11 dni temu
Zosi Żurek
Zosi Żurek

Emce mam taką samą sukienkę w takie wzorki 🌈🌈😍😂

11 dni temu
Polski renifer
Polski renifer

Super film...Jak zwykle ^^ Uwielbiam twój głos❤

11 dni temu
Damian Dąbrowski
Damian Dąbrowski

Wiem że piszę po czasie, ale w przyszłym tygodniu mam pięć konkursów więc musiałem się uczyć :). Ja chciałbym sprawdzić eksperymentalnie czy: 1. Prace domowe mają pozytywne czy negatywne skutki w nauczaniu (ja zakładam że negatywne) 2. Smartfony w szkole mają zły wpływ na wyniki w nauce.(ja myślę że jest wręcz na odwrót, ale nie mam na to odpowiednich argumentów) 3. Słuch absolutny da się wyćwiczyć.

11 dni temu
Igor Boruta
Igor Boruta

Da się zrobić pożywkę dla bakterii mlekowych?

11 dni temu
Oliwia Żugaj
Oliwia Żugaj

Emce dziękuję Ci za te świetne filmy! Dzięki Tobie dowiaduję się naprawdę bardzo wielu przydatnych w codziennym życiu rzeczy. Mam dobrą pamięć, więc dzięki temu zapamiętuję to szybko i potrafię zastosować w życiu albo na lekcjach biologii. Ale to dzięki tobie wiem o tych konkretnych, ciekawych rzeczach! Dziękuję! 😘

11 dni temu
RAINBOV vlog
RAINBOV vlog

robiłam coś takieko

12 dni temu
Veygr
Veygr

Ile tu alkoholu się zmarnowało.

12 dni temu
emce□
emce□

Czas na pisanie komentarzy na konkurs się skończył. Przeczytamy wszystko co napisaliście i w najbliższym czasie poinformujemy o tym jakie komentarze wybraliśmy i kto wygrał :)

12 dni temu
kermit Lola
kermit Lola

Gdzie opublikowane będą wyniki? ;)

11 dni temu
Hubert Kostka
Hubert Kostka

Mam nadzieję że ja a gdzie o tym poinformujecie???

11 dni temu
Paula Kurczych
Paula Kurczych

Super E extra m miła C cicha E extra

12 dni temu
julian niewazne
julian niewazne

spóźniłem się pół godziny :'D

12 dni temu
Justyna Kopec
Justyna Kopec

Chętnie zbadałabym jakie związki w powietrzu (wydzielane czy to przez żywe rośliny, czy tak jak w przypadku jesieni opadłe rozkładajace się liscie) powodują charakterystyczny zapach powietrza w różnych porach roku, a w związku z tym wywołują określone emocje i dalej, dzięki naszej niezwykle trwałej "pamięci zapachowej" - określone wspomnienia.

12 dni temu
Adam chemLab
Adam chemLab

#EXPERYMENT Hej emce. zostawiam tutaj tylko opis, bo film z doświadczenia jest jeszcze renderowany(wolny komputer) Problem badawczy: Czy drożdże piekarnicze rozwiną się szybciej w roztworze glukozy czy bulionu z kostki rosołwej. Hipoteza: Drożdże powinny rozwinąć się szybciej w bulionie Doświadczenie: przygotowano roztwór kostki rosołowej (1 na 400ml wody i dodano płaską łyżeczkę glukozy z apteki) W drugiej próbce sporządzono roztwór glukozy o podobnym stężeniu jak poprzednio. pobrano próbkę drożdży piekarniczych i rozproszono w 10ml ciepłej, destylowanej wody. Dzięki temu mamy równą zawartość w każdym 1 ml do pożywek umieszczonych w buteleczkach na kał z apteki,po sterylizacji dodano po 1ml zawiesiny drożdży. Umieszczono zestaw w cieplarce własnej konstrukcji z pudełka po butach z grzałką, termometrem i sterowaniem na Arduino. Zapewniono inkubację w temperaturze 28-30*C po 24 godzinach sprawdzono wyniki. Buteleczka z bulionem była znacznie bardziej mętna od próbki kontrolnej samego bulionu, dostrzec można było bombelki gazu. Znacznie mniej intensywniej reakcja przebiegała w roztworze glukozy. Hipoteza potwierdzona moim zdaniem dlatego, gdyż rosół zawiera mikroskładniki, azot, siarkę czy pierwiastki jak Molibden, mangan, które nie tyle stymulują rozwój drożdży jak są niezwykle im potrzebne: do budowy i regulowania prawidłowego działania komórki.

12 dni temu
Adam chemLab
Adam chemLab

Za chwilę jak wrzucę film, to dodam linka z doświadczenia/eksperymentu

12 dni temu
Frugos
Frugos

0:00 hey vsauce Michael here

12 dni temu
Karolina Maślińska
Karolina Maślińska

1) Czy w kremach dostępnych na rynku, reklamujących się posiadaniem w swoim składzie komórek macierzystych, faktycznie znajdują się żywe komórki macierzyste i w jakich ilościach? 2) Opcjonalnie: jaki wpływ te komórki miałyby mieć na kondycję cery? Z dotychczasowych badań, wiadomo, że roślinne komórki macierzyste ani jakiekolwiek inne nie mają żadnego wpływu na stan skóry, dlatego bardziej interesujące wydaje mi się to czy w ogóle w formie żywej są one obecne w kosmetykach ;)

12 dni temu
Marta Niedzwiecka
Marta Niedzwiecka

Moje pomysły na eksperymenty: 1. Cyjanotypia - czyli jak uzyskać obraz bez użycia aparatu fotograficznego :) 2. Lewitacja w polu magnetycznym - czyli co to są nadprzewodniki? 3. Ogród chemiczny - wyjaśnienie zagadnień jakimi są: dysocjacja elektrolityczna i zjawisko osmozy

12 dni temu
to nie ja
to nie ja

Pomysł na eksperyment. Czy mikro-organizmy nam znane mogły by przetrwać w warunkach występujących na innych planetach np. Tytan księżyc Saturna? Stworzyć warunki występujące tam (atmosfere 98,6%-azot, 1,4%-metan. Temperatura -178°C ) naprzykład w szczelnie zamknientym akwarium, po czym w jakiś sposób wprowadzić tam mikro-organizmy i po jakimś czasie w jakiś sposób je (jeśli przetrwają) wydobyć i zbadać jakie zmiany w nich zaszły.

12 dni temu
Adam M
Adam M

EKSPERYMENT: Ile jest rodzajów bakterii na klawiaturze lub myszce po ? czasie użytkowania

12 dni temu
Mrs.Kornik
Mrs.Kornik

Założę się że moja pani od biologii puści to na lekcji xd

12 dni temu
Mr Cullen
Mr Cullen

Pleśń to mój pomysł na konkurs. wytłumacznie jak powstaje pleśń i spróbójcie wychodować pleśń np w oleju na ogórku itp i zrobcie coś podobnego z pomocą drukarki HP. Pozdrawiam

12 dni temu
Myg dol
Myg dol

Raz Miałam Tak Że O Niczym Nie Myślałam a musiałam liczyć bo miałam matematykę i nagle zaczęłam coś pisać sama nie wiedziałam co a nagle patrzę a tu napisałam wynik xd

12 dni temu
Natalia Ochnik
Natalia Ochnik

Chciałabym zbadać jakie bakterie są na Okocim noski

12 dni temu
Amelianna.pl
Amelianna.pl

Czemu wasz piesek nie ma części ciała... wiecie o co chodzi??

12 dni temu
Aleksandra Chomińska
Aleksandra Chomińska

ㅑ료유ㅓㅗㅇ퐁 ㅓㅎ ㅏㅍ엎ㄴㅎ오ㅓㅠ오ㅓㅑㄷ ㅜ어ㅗㅑㅗ저ㅑㅗㅠㅓㅏㅗㅓㅐㅔ죠 퇴촌보이 🙆

12 dni temu
MaxCraft _
MaxCraft _

Rozpalanie ognia bez zapałek manganian(VII)potasu +gliceryna

12 dni temu
Urkeka
Urkeka

Istnienie taka teoria, że trądzikiem nie można się zarazić, ale skoro jest on wywoływany przez bakterie to mając kontakt bezpośredni ze skórą zarażoną lub przedmiotami, które mają z nią styczność powinno być to możliwe? PS. Skoro były dłonie, to teraz stopy :D tam pewnie dopiero się dużo dzieje :D

12 dni temu
Urkeka
Urkeka

mi ostatnio pod deską do krojenia zrobił się ciekawy mikrob. Po prostu jedna strona była brudna, więc przewróciłam ją na drugą. I tak sobie ta deska została na tydzień :D później sprzątałam i jak podniosłam deskę znalazłam na niej i na blacie takie zgniłozielone kropki. To, że pleśń, to tam kij, ale konsystencja mnie zaskoczyła. Gdy chciałam to zmyć, to się ulotniło :D Pyłek się zrobił :D Widziałam sporo wyhodowanych przypadkiem przeze mnie mikrobów (tak, jestem bardzo ujową panią domu), ale takie cuś pierwszy raz :D

12 dni temu
DeadShutFire
DeadShutFire

Eksperyment: Czy w kosmosie są bakterie jakieś mikroorganizmy ? Hipoteza: Uważam że są ponieważ myślę że wszędzie jest chociaż najmniejsze życie Ps nie jestem biologiem nie interesuje się nią ani innymi przedmiotami przyrodniczymi ale jestem ciekawy świata i nie biorę udziału w konkursie ale jestem ciekawy odpowiedzi

12 dni temu
Ferixyn
Ferixyn

Co, jak ktoś jest leworęczny?

12 dni temu
adam kowalski
adam kowalski

Mylisz tezę z hipotezą.

13 dni temu
Sudowiec
Sudowiec

0:00 Co wy wszyscy z tym vsaucem?

13 dni temu
Klawisz
Klawisz

chęciałbym zbadać, czy fale radiowe wybijają wolne elektrony, a w zasadzie udowodnić, że niebwybijają, oraz zbadać wpływ fali radiowych na przyciąganie piorónów, a w zasadzie udowodnić, że jest one znikome, o ile w ogóle jest

13 dni temu
Kacper Daniel
Kacper Daniel

Napisałem już jeden komentarz ale po namyśle chciałbym również sprawdzić jak różne płyny będą oddziaływały na rośliny. Sprawdziłbym np. Napój energetyzujący, Kawę, Herbatę, Colę, Detergent, Mocz i inne. Robiłbym to pewnie przez jakiś miesiąc czy dwa żeby wyraźnie zobaczyć efekty. Pozdrawiam Emce!

13 dni temu
Kacper Daniel
Kacper Daniel

Zawsze mnie ciekawiło w jaki sposób jedzenie sie trawi w żołądku i jelitach, jak się ono tam zachowuje. Myślę, że właśnie to chciałbym sprawdzić. Wiem, że jest dużo takich filmików na YouTube i nie tylko ale to nie to samo co na własnej skórze. Musiałbym zrobić spory research, żeby wszystko możliwie jak najlepiej odwzorować. Z tego co mi wiadomo to niezbędny jest kwas solny bo taki mamy w żołądku a reszta to sprawa właśnie researchu. Pozdrawiam Emce !

13 dni temu
Patrycja Rostankowska
Patrycja Rostankowska

Żeby brzebadać ile bakterii kryje się na podeszwach butów lub chodnika na ulicy

13 dni temu
Hania Rajca
Hania Rajca

A co jeśli ktoś jest uczulony na podgrzane kości 😢😢

13 dni temu
Soca
Soca

*Siema, zalozylem sie z kolegami ze jak dobije 1 tyś. subow to dostane 100zl ktore dostaniecie w konkursie! A jezeli zostawisz mi suba to odwdziecze sie tym samym* 💖💖

13 dni temu
kasia XDD
kasia XDD

Możecie zrobić eksperyment fizyczny z działu elektrostatyki (został opisany w mojej książce, ale chcę to zobaczyć na żywo 😆) Polecenie: przygotuj elektroskop i przyłóż naelektryzowaną pałeczkę ebonitowa (lub coś innego, byleby naelektryzowanego) i zobaczyć, czy naprawdę tę papierki na końcu się poruszą. O, i jeszcze przy okazji możecie pokazać jak wygląda uziemianie :)

13 dni temu
Jakaś kupa
Jakaś kupa

Bo prawą sie masturbujesz

13 dni temu
Paweł Jagielski
Paweł Jagielski

Czy da się wyczarować złoto w domu? Dlaczego jest tyle warte? Oto moje pytania na konkurs

13 dni temu
MixFakt
MixFakt

Trochę fuj.

13 dni temu
Gabrysia Rosiak
Gabrysia Rosiak

Masz taką samą bluzkę jak ja! 🍲🍜🥂

13 dni temu
Izabela Pietrzyk
Izabela Pietrzyk

[ #Konkurs ] Oto mój pomysł na doświadczenie :D Problem badawczy: sprawdzenie czy długość fali elektromagnetycznej ma wpływ na rozwój odpowiedniego szczepu bakterii lub grzybów (np Aspergillus). Hipoteza: Długość fali elektromagnetycznej ma wpływ na rozwój odpowiedniego szczepu. Próba kontrolna: Hodowla w warunkach dzień-noc bez udziału wyselekcjonowanych czynników. Próby badawcze: 1. Hodowla podczerwieni (1100nm) 2. Hodowla w bliskiej podczerwieni (850nm) 3. Hodowla w świetle widzialnym (650nm) 4. Hodowla w świetle widzialnym (450nm) 5. Hodowla w bliskim ultrafiolecie (350nm) 6. Hodowla w ultrafiolecie (300nm)

13 dni temu
Gustaw Kapuściński
Gustaw Kapuściński

Proponuję eksperyment polegający na sprawdzeniu właściwości absorpcyjnych, adsorpcyjnych i filtracyjnych różnych substancji/materiałów. Polegałoby to na stworzeniu kolumny filtracyjnej i przefiltrowaniu przez nią zanieczyszczonej wody. Można byłoby zastosować węgiel aktywny, węgiel drzewny, żwir, piasek, bawełnę, sorbent do zbierania wycieków olejowych i kolejno kolorymetryczne (lub - jak możecie - dokładniejsze) oznaczenie zmian stężeń substancji chemicznych przed i po filtracji. Kolumny mogłyby być wielowarstwowe. Można byłoby określić zmiany poziomu zanieczyszczenia cząstkami stałymi np. poprzez pomiar ilości przechodzącego przez menzurkę z zawiesiną/cieczą światła, padającego np. na fotodiodę. Ciekawe byłoby filtrowanie wody zanieczyszczonej skoagulowanym olejem, benzyną, alkoholem, siarczanem miedzi, nadmanganianem potasu, wody z kałuży etc... Co o tym myślicie? Dzięki za świetne materiały i pozdrawiam

13 dni temu
miniual
miniual

Eksperyment, który chodził mi po głowie od zawsze to: Jaki wpływ na psucie zup ma zmiana temperatury i napięcia elektrycznego (przyjście burzy)? Od dziecka moja mama powtarzała mi, że trzeba szybko schować ugotowaną zupę, czy też gulasz do lodówki gdy tylko zagrzmi bo inaczej potrawa skwaśnieje i się zepsuje. Zawsze jej niedowierzałam, jednak po kilku razach gdy mój obiad skisł.... Nie jestem już tego taka pewna. Wiem, że psucie pokarmów winą rozwijających się bakterii (np z rodziny salmonella) w moim posiłku, jendak chciałabym sprawdzić czy takie czynniki towarzyszące burzom jak: zmiana ciśnienia amosferycznego, napięcia elektrycznego w powietrzu, temperatury powietrza mają rzeczywisty wpływ na szybkośc psucia pokarmów.

13 dni temu
Jan Szerszeń
Jan Szerszeń

Wpływ gatunków muzyki(dźwięków) na wzrost, rozwój i przebieganie procesów życiowych u wybranych roślin lub mikroorganizmów. Powszechnie znany jest wpływ muzyki na człowieka więc dlaczego nie spróbować z innymi organizmami. W skutek działania różnych tonacji i dźwięków moglibyśmy zmienić niektóre procesy zachodzące w organizmach i uzyskać nowe substancje pomocne w nowoczesnej medycynie.

13 dni temu
Jakub Jabłoński
Jakub Jabłoński

#konkurs Problem Badawczy; Czy mdma pozytywnie wpływa na przebieg sesji terapeutycznej rodziny, która ma problem z uporaniem się po starcie członka rodziny? Hipoteza: Mdma może pozytywnie wpłynąć na przebieg leczenia. Przebieg badania: Podczas sesji terapeutycznych pacjenci dostawaliby mikrodawki mdma i byli standardowo prowadzeni przez terapeutę. tak w duuużym skrócie (wiem ,że badania nad terapeutycznym zastosowaniem mdma były już ,lecz w przypadku ptsd.) Pozdrawiam

13 dni temu
Emiś_ XD
Emiś_ XD

Mam tą samą koszulke ;)

13 dni temu
Ami :3
Ami :3

WITOM

13 dni temu
Roksana Dudkiewicz
Roksana Dudkiewicz

Nie jestem ani w grupie zwolenników kotów, ani psów. Wiele osób twierdzi, że to psy są brudniejsze. Chciałabym przeprowadzić eksperyment, gdzie zebrałabym wymazy z języka, uszu, sierści i łapek aby móc to porównać i udowodnić, jak jest naprawdę.

13 dni temu
_no_ for_you_
_no_ for_you_

Czy to oznacza że będe mądrzejszy

13 dni temu
_no_ for_you_
_no_ for_you_

Ej mam taką samą koszulke

13 dni temu
Miki LEMON
Miki LEMON

Oto mój pomysł na doświadczenie emce Zbadaj DNA owoców i warzyw

13 dni temu
Anna Śnietka
Anna Śnietka

Zrobiłabym eksperyment, w którym sprawdziłabym, jak kolor napoju, który pijemy , wpływa na smak. I tak np. sok z jabłek zabarwiłabym na jasno czerwono, sok z pomarańczy na ciemno czerwono a sok z wiśni na fiolet. Wyniki mogą być serio ciekawe - wiedząc jak łatwo można oszukać umysł :')

13 dni temu
H7O
H7O

Chciałbym w ten sam sposób zbadać toalety w domu i w szkołach

13 dni temu
jestem super
jestem super

#konkurs To trochę drentwe, ale natchneła mnie lekcja biologii w szkole. Mamy za zadanie włożyć kość z kurczaka(taka surową) do słoika z Coca-Colą. Zadanie ma nam pokazać jak Coca-Cola działa na kości. Zastanawiał się czy nie pójść o krok dalej i może.... sprawdzić jak Coca-Cola działa na różne rzeczy- negatywnie lub pozytywnie. Tylko na trochę większą skalę. Może dalobys się dokładniej zbadać jak Coca-Cola działa na korozję? Albo tez cos bardziej złożonego. Można tez spróbować z innymi słodkim gazowanymi napojami. Przecież (chyba) nikt nie udowodnił, że tylko Coca-Cola splukuje kamień z kibla

13 dni temu
Shaker
Shaker

Często słyszymy od nauczycieli, że podczas przepisywania nasz mózg więcej zapamiętuje . Jednak czy aby na pewno? Chciałbym zaproponować eksperyment w którym sprawdzimy ilość i jakość zapamiętanej wiedzy w owym przypadku. Jedna z grup uczy się wyłącznie próbując zapamiętać tekst z np. tablicy, kartki ,telefonu - druga przepisując, trzecia- pierwsze przepisując, później ucząc się. Każda z grup ma tyle samo czasu na wykonanie zadań. Na końcu sprawdzam widzę jaką nabyli. Dodatkowo możemy dokładniej sprawdzić 2 i 3 grupę pod wzgledędem –jak wygląda ich pismo i czy przerzuca się to na ilosc zapamietanej wiedzy, a dokładniej czy osoby które mało skupiają uwagi na wyglądzie estetycznym pisma (oczywiście chodzi o to ze naturalnie piszą niewyraźnie/małoestetycznie )na kartce mają lepsze wyniki od osob które naturalnie piszą czytelnie i wyraźnie.

14 dni temu
mańka bańka
mańka bańka

Co się stanie jeśli zostawimy skłiszi w zamrarzarce na 24h lub jeśli zostawimy skłiszi w piekarniku??

14 dni temu
SzamanX
SzamanX

Jak działa magia i iluzja? - czy to się dzieje tylko w naszych głowach?

14 dni temu
agnieszka Dragan
agnieszka Dragan

Pomysł na eksperyment: ostatnio przeczytałam gdzieś że naukowcy stworzyli w pewnym rodzaju "pelerynę niewidkę" z drukarki. Materiał był cieńszy niż ludzi włos i składał się z nanowarstw srebra i izolatora. Załamywała światło widzialne tak że dawała iluzję niewidzialności. Jestem ciekawa jakby to wyglądało naprawdę.

14 dni temu
Blum
Blum

Aż muszę o tym poczytać.

14 dni temu
piotruc91
piotruc91

Należy przeprowadzić tyndalizację pożywki. Spasteryzować pożywkę po raz drugi po 48 godzinach, ponieważ przetrwalniki mają wyższą wytrzymałość. Po pierwszej pasteryzacji zaczynają kiełkować, druga je zabija.

14 dni temu
Emilia K
Emilia K

#konkurs Zbadałabym czy ludzie żyjący na diecie wegetariańskiej od urodzenia, będą żyli w symbiozie z większą ilością bakterii trawiących celulozę niż ludzie żyjący na normalnej zróżnicowanej diecie. Obserwowałabym od urodzenia te dwie grupy ludzi co rok sprawdzajac czy ilość bakterii trawiących celuloze w jelitach obu grup jest różna i jak zmieniaja sie te liczby ze wzrostem wieku ludzi.

14 dni temu
kangurek kao
kangurek kao

Trafiłem tu przez przypadek i ten kanał wymiata

14 dni temu
Cornelia Junko
Cornelia Junko

Dlaczego mamy sny?

14 dni temu
Dominika Domi
Dominika Domi

Pomysł na eksperyment #konkurs Chciałabym zbadać jak bardzo pod kątem mikroorganizmów różni się ślina psów żywionych na 4 sposoby: tylko karmą suchą, tylko karmą mokrą, dietą BARF, czym popadnie. Wykonanie: Zebranie próbek śliny od przynajmniej 4 psów z każdej grupy podczas różnych pór dnia, przed, po jedzeniu, kilkakrotnie. Do badania brane byłyby pod uwagę psy w podobnym, wieku i podobnym stanie zdrowia, tej samej rasy, prowadzące podobny tryb życia oraz tylko te, które mają doskonały stan uzębienia bez kamienia i nalotów. Eksperyment musiałyby poprzedzić kompleksowe badania zwierząt oraz przeprowadzenie eksperymentu w sterylnym pomieszczeniu po wcześniejszym umyciu zębów oraz pyska psa identycznym preparatem. To ogólny zarys mojego pomysłu, mam nadzieję, że okaże się dla was interesujący. Pozdrawiam serdecznie! :)

14 dni temu
Aga Pyl
Aga Pyl

Hipoteza: używanie jednej rzeczy z konieczności , rutynowo ,codziennie i bez przerwy zniechęca nas do używania tej rzeczy w czasie wolnym Jeśli w szkołach dzieci pisały by tylko na telefonach, używałyby e-podręczników itp. to mniej używałyby telefonów w czasie wolnym. To jest mój pomysł na eksperyment.

14 dni temu
wiktoria xd
wiktoria xd

Mam taką bluzkę😊😊💓💓

14 dni temu
NAVIXER
NAVIXER

a do tej pory lizałem telefon xD ps. nie pytajcie...

14 dni temu
Zuzia ;3 #KKK
Zuzia ;3 #KKK

Jestem waszym psem hauhau xD

14 dni temu
celebezz
celebezz

Ja chetnie z prowadzaca zrobie eksperyment. Jej ciasny dziewiczy odbyt + moj wielki bialy penis + żel do USG. Kto by chcial obejrzec daje like.

14 dni temu
Natalia Granat
Natalia Granat

Moja pani od biologii kazała nam zrobić doświadczenie to bimy czy kwiatek po podlaniu go wodą z atramętem się zabarwi jednak niemożna robić prezentacji gdysz komputery się popsuły a nikt z nas niema drukarek

14 dni temu
Zuzu Tarazewicz
Zuzu Tarazewicz

Tego jest dość sporo, ale jest jedno takie doświadczenie, które można z łatwością przygotować w domu, z większych urządzeń jest potrzebny głośnik (najlepiej subwoofer). Doświadczenie wygląda następująco: Problem badawczy: Wpływ emitowanych fal dźwiękowych na Płyn Nienewtonowski. Hipoteza: Pod wpływem fal dźwiękowych Płyn Nienewtonowski swoimi właściwościami nie spełnia warunków Hydrodynamicznego Prawa Newtona. Potrzebne do eksperymentu są: Głośnik Coś nieprzepuszczającego cieszy, tj. np. folia aluminiowa. skrobia ziemniaczana i woda do przygotowania Płynu Nienewtonowskiego. Nawet jeżeli nie wygram moglibyście pokazać to na swoim kanale. Dla wielu brzmi nieciekawie, bo to w końcu fizyka, ale taki płyn może przynieść dużo frajdy. :)

14 dni temu
ReklamySąJednakFajne
ReklamySąJednakFajne

Zbadaj mikroby pochodzące z poza ziemi, przygotuj dla nich taką samą pożywkę jak na filmie wyżej c:

14 dni temu
Wershi
Wershi

ooo szkoda ze nie mam możliwości *zal zal zal*

14 dni temu
JerryXP
JerryXP

Ja bym chciał zbadać coś takiego : Teza by brzmiała czy ludzka ślina podczas pocałunku z obcą osobą wybije wszystkie albo znaczną część drobno ustrojow wchodzących w skład śliny tej drugiej osoby. Do badań by posłużyła para obcych sobie osób, które by się pierwszy raz pozalowaly oraz jedna para osób, które się stale całują dla kontrastu. Przed i po pocslunku wszystkie te osoby by oddały próbkę śliny do pojemnika badawczego. Pozdrawiam ^^

14 dni temu
Piotr Moszczyński
Piotr Moszczyński

XD

14 dni temu
Apple hamster Blanka
Apple hamster Blanka

Bluzka z rezervt (mam taką samą)

14 dni temu
Joanna B
Joanna B

#KONKURS Pasożyty - na samą myśl większość z nas ma gęsią skórkę, urywa jak najszybciej ten temat i z pewnością zgodnie stwierdzi, że nigdy nie chciałabym mieć takiego "towarzysza". Czy aby na pewno? Niekoniecznie! Każdy z nas ma własnego pasożyta, a jest nim nużeniec! Jest ale go nie widać - może by tak pomóc mu się ujawnić z pomocą mikroskopu? ;)

14 dni temu
_karinæ
_karinæ

Jejku ty masz z 200 IQ😱

14 dni temu

Następny