Dlaczego marzenia się NIE spełniają?

 • Opublikowany 2 lat temu

  Dorota FilipiukDorota Filipiuk

  Trwanie: 5:59

  Wszystkiego najlepszego i spełnienia wszystkich marzeń”- słyszymy kilka razy do roku podczas składania życzeń. I co? I setny raz to słyszę a wymarzonej podróży jej jak nie było tak nie ma! Nie ma też lepszej pracy, ogródka i nowego mebla w domu. ,,Marzenia się nie spełniają!” Dlaczego? Zapraszam do oglądania 😉
  Nietypową notatkę do tego nagrania znajdziesz tutaj: facebook.com/instytuttalentu/?pnref=lhc
  Pomysł na wyspę komfortu zasięgnęłam z książki Kamili Kruk o tym samym tytule.
  ,,Żadne dobre szkolenie na temat zmian nie mogłoby obyć się bez stwierdzenia; ,,ponieważ siedzisz w swojej strefie komfortu”. Strefa komfortu to wróg numer jeden osiągania celów. Tymczasem to właśnie w tej strefie są wszelkie Twoje zasoby:umiejętności, wiedza, nawyki na których możesz bazować i z których możesz korzystać realizując swoje zamierzenia. Oczywiście, aby mieć coś czego nie masz, trzeba zrobić coś czego nie robisz, czyli z tej strefy wyjść. Zastanówmy się jednak dlaczego z takim oporem podchodzimy do jej opuszczenia.
  Wyobraź sobie że Twoja strefa komfortu to wysepka na oceanie na której masz swoje palemki, hamaczek, jest Ci dobrze i bezpiecznie. Dookoła pływają jednak piękne żaglowce, które obserwujesz z zachwytem. Marzysz o tym, aby kiedyś popłynąć którymś z nich- to właśnie Twoje marzenia- piękne, nieskazitelne, ale oddalone od Ciebie. I wiesz, że mógłbyś dopłynąć do tej łodzi i spełnić swoje marzenie, ale… no właśnie musiałbyś opuścić swoją bezpieczną wysepkę. Dlaczego tego nie robisz?
  1. Bo przecież w oceanie są rekiny! Mogą Cię pożreć! Ocean jest bardzo niebezpieczny, cały czas tylko coś czai się aby Ci zrobić krzywdę- jak widzisz przekonanie, że wszędzie czyha niebezpieczeństwo, że poniesiesz porażkę, że sobie nie poradzisz powoduje że pozostajesz na swojej wyspie. W tym samym czasie ktoś inny ma inne przekonania i opuszcza swoją strefę komfortu wierząc że ocean jest pełen możliwości a poza rekinami są delfiny, które mogą mu pomóc. Jak się okazuję strach przed nieznanym paraliżuje nas przed działaniem i jest to zupełnie…normalne! Nasze mózgi są tak zaprojektowane, że duże zmiany uruchamiają w nas mechanizm ,,walcz lub uciekaj” (FOTO PONIŻEJ). Problem tylko w tym, że nie rozróżniają tego co tak naprawdę im zagraża od tego co sobie wyobrazimy. A przecież zdecydowana większość najgorszych scenariuszy nigdy się nie spełni.
  2. Wróćmy do naszej wyspy. Poza strachem przed nieznanym oceanem, możesz zostać na wyspie bo boisz się jej… stracić. Gdybym chciała z Tobą zagrać w kości i mógłbyś zarobić 200 zł jeśli wygrasz i stracić 200 zł jeśli przegrasz to jak Ci się wydaje jakie emocje byłyby silniejsze- strach przed stratą czy podekscytowanie z możliwości zarobku? Jak się okazuję większość ludzi bardziej boi się tego że utraci to co już ma. Podobnie jest z opuszczaniem wyspy, którą już mamy. Boimy się że zmiana przyniesie stratę obecnego stanu, że będziemy mieli gorzej niż już mamy. Zamiast myśleć o zmianach na lepsze, o możliwościach i szansach rozwoju, zbyt często koncentrujemy się tylko na ponoszonym ryzyku.
  Poza strachem przed tym co nieznane i przed utratą tego co już mamy, często nie opuszczamy swojej wyspy komfortu, bo po prostu nie wiemy jak to zrobić, o czym mówiłam już w innym nagraniu.
  A jak opuścić strefę komfortu? Przede wszystkim zastanów się czego konkretnie się boisz w związku z realizacją Twojego marzenia- do każdego lęku wymyśl rozwiązania jak możesz sobie z tym poradzić. Zastanów się również, czy Twoje przekonania Ci służą- co myślisz o sobie, swoich możliwościach, o świecie? Czy te przekonania pomagają Ci się zmieniać? Nie myśl o zmianie jak o stracie ale jak o szansach i możliwościach.
  Myślenie o rozwiązaniach i przekonanie że to Ty jesteś w głównej mierze odpowiedzialny za swój los może przyczynić się, że zaczniesz spełniać swoje marzenia i na przykład tak jak ja wyjedziesz w podróż dookoła świata! Mimo, że jest to realizacja wspaniałego marzenia, wierz mi że samo się nie spełniło. Spełnione marzenia nie mają swojej ceny, dlatego działaj i to od zaraz!
  Zapraszam Cię jak zawsze do zajrzenia na mojego FB i subskrybowania tego kanału bo już za tydzień pokaże Ci kolejne czynniki mające ogromny wpływ na to, dlaczego marzenia się nie spełniają.

  marzenia  cel  cele  wyspa komfortu  strefa komfortu  strach  przekonania  strata  lenistwo  pragnienia  chęci  działania  target  rozwój osobisty  psychologia  potrzeby  mówca motywacyjny  zmiany  zmiana  strefa rozwoju  rozwój  

Tom Hardy
Tom Hardy

Mam marzenie poderwać taką laskę jak Ty :) pozrdo...fajny filmik

4 miesięcy temu
Patrycja Preczewska
Patrycja Preczewska

Ależ ja cb uwielbiam

5 miesięcy temu
Kuba M
Kuba M

Masz śliczny uśmiech ;)

Rok temu
Emilia Bożek
Emilia Bożek

A jak ja chcę mieć konia i mnie nie stać na niego to moje marzenie się nie spełni. Po prostu...

Rok temu
Emilia Bożek
Emilia Bożek

Dorota Filipiuk Taaa już to widzę, w szczególności,że mój tata nie znosi koni....Ale jakoś to będzie 😂😁

Rok temu
Dorota Filipiuk
Dorota Filipiuk

to pracuj nad sobą, a w przyszłości zrealizujesz swoje marzenie ;)

Rok temu
Jarek Tomek Przęczek
Jarek Tomek Przęczek

A co jak mam zespół lęku uogólnionego (ang. GAD – Generalized Anxiety Disorder , inaczej – lęk uogólniony) i nawet nie potrafię sobie wyobrazić tych "jachtów" wokół "wysepki"? Co jeśli nigdy nie byłem w strefie komfortu, a Parkinson, uszkodzony zespół pozapiramidowy i inne schorzenia somatyczne nie pozwalają mi działać, a nawet myśleć o rzeczach przyjemnych? Leki pomagają o tyle, że idę do pracy i biorę trudne zadania - ale już za ową trudną pracę, wykonaną dobrze, nie dostaję nawet pochwały (a premia to mgliste pojęcie), mam ciężko chore dziecko, chorego ojca, a na miejscu wszędzie liczą się koneksje? Strefa komfortu? Stale ją opuszczam. Zresztą, czy w w ogóle byłem kiedykolwiek w tej strefie? Ps. Z racji niskich zarobków na psychoterapię mnie nie stać.

Rok temu
Izabela Janiak
Izabela Janiak

Mam 12 lat, moim marzeniem jest napisanie książki. Co robię? Piszę książkę. Mam gdzieś to co powiedzą inni. Ja jestem panią swojego losu. ,,Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia"

Rok temu
?A
?A

Ale kwiatuszek :)

2 lat temu
Rabo
Rabo

ogarnij mikrofon tam na początku i załatw sobie popfilter, pozdrawiam

2 lat temu
Alek wójcik
Alek wójcik

Jeden z niewielu świetnych kanałów o samorozwoju. Subuję i życzę powodzenia.

2 lat temu
Mała Czkawka
Mała Czkawka

Świetny film, wszystko bardzo fajnie zwizualizowane. Tak przy okazji polecam zainwestować w popfiltr (lub zrobić samemu) myślę że to usunie te wszystkie efekty dmuchania w mikrofon, bo tak poza tym to bardzo przyjemnie się ciebie słucha. Czekam z przyjemnością na więcej filmów.

2 lat temu
Weronika Markiewicz
Weronika Markiewicz

Super, że jesteś żywym przykładem tego czego uczysz w swoich filmach i na szkoleniach. Nie są to puste hasła tylko konkret mający odzwierciedlenie w Twoim życiu :) buziaki Dorotko :*

2 lat temu
Bartłomiej Piekutowski
Bartłomiej Piekutowski

Świetny filmik i jeszcze lepszy motywator do działania :D

2 lat temu

Następny